Çetin Hedefimiz Çanakkale'ye "Butik Okul" Mantığını Yerleştirmek

Çetin Hedefimiz Çanakkale'ye "Butik Okul" Mantığını Yerleştirmek

17.12.2019Bizden Haberler
Çanakkale’nin merkez köylerinden Kalabaklı köyünde bulunan ve ek inşaatı yaz aylarında 45 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrencilerine kapılarını açan Çanakkale Açı Koleji Çanakkaleli basın mensuplarını konuk etti. Çanakkale Açı Koleji Kurucu Müdürü Necdet Çetin, basın mensuplarına yenilenen Açı Koleji binası ve dersliklerini gezdirerek hem okulun fiziki özellikleri hem de uyguladıkları eğitim-öğretim sistemi ile ilgili bilgiler verdi. Gezinin tamamlanmasının ardından basın mensupları ile bir araya gelen Kurucu Başkan ve aynı zamanda okulun Türkçe Öğretmeni olan Mehmet Burak Şahbaz, Kuzu Vakfı Temsilcisi Osman Yılmaz ve Kurucu Müdür Necdet Çetin, Açı Koleji ve eğitim sistemleri konusunda bilgiler verdi.


''ÇANAKKALE’YE 'BUTİK OKUL' MANTIĞINI YERLEŞTİRMEK İSTİYORUZ!''

Kurucu Müdür Necdet Çetin, "Açı Koleji olarak Çanakkale’de “Butik Okul” mantığını oturtmaya çalışıyoruz" diyerek Açı Kolejinin eğitim anlayışını şu cümlelerle anlattı; “Okulumuzun ilkokul bölümünde birer şube, ortaokul bölümünde birer şube ve lise bölümünde birer şube ile eğitim-öğretim yılına başladık. Tüm sınıfların ikinci şubelerini açmayacağız. Okul kapasitemizin tamamını kullanmayarak en fazla 370 öğrenciyi kabul edeceğiz. Ayrıca şubelerimizin sınıflarında da en fazla 20 öğrenci olacak. Okulumuzu büyütmeden 'Butik Okul' mantığını Çanakkale’ye yerleştirmeye çalışacağız. Neden Butik Okul? Amaç, çocuklarımızın kalabalıkta kaybolup gitmesini önlemek! Devlet okullarında yaşanan kalabalık öğrenci sorununun özel okulda yaşanmamasını sağlamayı amaçlıyoruz. Başka bir amacımız ise çocuklarımızın iyi eğitim görmelerini sağlamak. Eğitimci kimliğimizi kaybetmeden çocuklarımıza eğitim vereceğiz. Eğer eğitimci kimliğimizi kaybedersek, burası ticarethane olur. Biz, Açı Koleji olarak ticarethane mantığının dışında bir eğitim kurumu olarak anılmak istiyoruz."


''ATÖLYE ÇALIŞMALARINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ.''

Çanakkale Açı Koleji Kurucusu Mehmet Burak Şahbaz da eğitim sistemlerinin tamamen öğrenme ve uygulamaya yönelik olduğunu ifade ederek, “Öğrencilerin hangi alanda yetenek sahibi olduklarını belirleyip, öğrencileri o alanlara yönlendirmek için atölye çalışmalarına çok önem veriyoruz. Çocukların geleceğine yönelik uygun hedefleri belirlemek için iyi eğitim ve atölye çalışmaları önemli. Okulumuzda bütünleşik bir eğitimin olması da önemli. Bütünleşik eğitim öğrencinin deneyimlerini pekiştirmesini sağlıyor” dedi.


''EĞİTİM MODELLERİNİ BEĞENDİĞİMİZ İÇİN 'EVET' DEDİK.''

Mevcut okulun sahibi olan Kuzu Vakfı Temsilcisi Osman Yılmaz da yaptığı açıklamada, Kuzu Vakfı olarak Vakıf Başkanı Halil Kuzu’nun talimatı ile bir süre önce eğitime destek amaçlı bir arsa bulduklarını, arsanın köye yakın olması ve bu arsa üzerine kurulacak okulun eğitim sisteminin bir nevi eski köy enstitüleri eğitim modeli gibi olmasını istediklerini söylediklerini ifade ederek “Bu eğitime desteğin kurulacak okul ile hayat bulması için Çanakkale’de eğitime destek vermek isteyenleri topladık ve projemizi anlattık. Eğitime katkı vermek isteyenler katkılarını sundular ve biz okul inşaatına başladık ve 8 ay içinde bitirip okulu kısa adı BOM olan Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ne teslim ettik. Dernek 1 yıl kadar bu okulda çalıştı ancak bu çalışmanın arkasını getiremeyince okul 1 yıl boş kaldı. Ardından Necdet Beyler geldiler. Açı Kolejinin eğitim modelini anlattılar. Eğitim modeli konusunda fikren uyuştuk ve 'evet' dedik” dedi.